Dziś o 16:00 ruszają zapisy na zajęcia w czerwcu 2021

Dziś o 16:00 ruszają zapisy na zajęcia w Laboratorium BioCEN on-line oraz na zajęcia plenerowe.

Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy przez formularz zapisów dostępny TUTAJ. Formularz zostanie opublikowany 1 czerwca 2021 r. o godz. 16:00.

Zajęcia plenerowe to nowa propozycja – odbywają się one w warszawskich parkach – Pole Mokotowskie i skwer Sue Ryder.

O szczegółach zajęć plenerowych możesz przeczytać TUTAJ.

W kalendarzu zajęcia plenerowe będą oznaczone kolorem zielonym.

Regulamin zajęć plenerowych znajdziecie TUTAJ.

Wśród zajęć w Laboratorium BioCEN on-line znajdziecie dwa nowe fascynujące warsztaty:

W bloku “Eksperymentuj z nami” Co mydło robi w naszych płucach?, prowadzenie Miłosz Majka


Zajęcia mają umożliwić uczestnikom zaznajomienie się z tym jak z pozoru proste zjawiska obecne w przyrodzie w różnorodny sposób mogą wpływać na funkcjonowanie organizmów. Dzięki prostym doświadczeniom możliwym do przeprowadzenia przez każdego w domu, uczniowie mogą je nie tylko zaobserwować, ale też zrozumieć analogie między naszymi codziennymi sposobami do ich wykorzystania a adaptacjami organizmów żywych. Do tego dowiedzą się z czym dla naszego zdrowia może się wiązać zaburzenie tych mechanizmów i jak z tym radzi sobie współczesna medycyna.

Jeśli uczestnicy chcieliby sami wykonywać pokazywane eksperymenty, powinni przed warsztatami przygotować:
• dwa, optymalnie 4 naczynia z wodą (np. szklanki)
• płyn do mycia naczyń
• spinacz biurowy
• balon
• słomki (ramka ze słomek + fragment słomki o szerokości ramki – możliwe do skonstruowania z 3 słomek)
• głęboki talerz / tacka (w której uda się zanurzyć ramkę) wypełniona wodą z płynem do naczyń/płynem do robienia baniek mydlanych
• ręcznik papierowy

W bloku “Zaufaj mi, jestem biologiem” Zwierzęta towarzyszące. Udomowienie i ewolucja, prowadzenie Aleksandra Kowalczyk

Inne gatunki zwierząt towarzyszyły gatunkowi Homo sapiens jeszcze zanim około dwunastu tysięcy lat temu rozpoczęła się rewolucja neolityczna, która zapoczątkowała procesy udomawiania zwierząt. Jak one przebiegały, jak zmieniało się podejście człowieka do innych gatunków wraz z rozwojem badań nad świadomością zwierząt? Czy tylko człowiek jest gatunkiem wchodzącym w relacje z innymi gatunkami? Czym się różni oswajanie od udomowienia? Jak się miały te procesy do ewolucji gatunków? Na zajęciach Aleksandra Kowalczyk poruszy także kwestie dobrostanu zwierząt, ich behawioru, diety, jak również praw i etyki.

Szczegóły zajęć w Laboratorium BioCEN on-line TUTAJ.

Tak jak w poprzednich miesiącach zajęcia on-line odbywają się w dwóch formułach: “Zaufaj mi, jestem biologiem” (zajęcia seminaryjne) oraz “Eksperymentuj z nami” (zajęcia pokazowo-eksperymentalne, które można wybrać również w wersji hybrydowej t.j. z wysyłką zestawów eksperymentalnych do szkoły/domu).

W kalendarzu zajęcia Laboratorium BioCEN on-line będą oznaczone kolorem pomarańczowym (“Zaufaj mi, jestem biologiem”) lub różowym (“Eksperymentuj z nami!” w wersji zwykłej lub hybrydowej). Poziom zajęć – liceum czy szkoła podstawowa można wybrać zaznaczając odpowiedni poziom w formularzu zapisów.

Regulamin zajęć on-line znajdziecie TUTAJ.