Jajka, Alzheimer i zaćma

W najbliższy czwartek 20 maja o godz. 18:00 zapraszamy na fascynujące seminarium on-line na platformie zoom, prowadzone przez Mikołaja Kuskę, biofizyka i biologa z zespołu BioCEN. Zostały jeszcze ostatnie wolne miejsce. Zapraszamy do zapisów przez formularz zapisów tutaj.

Przez lata naukowcy zadawali sobie jedno, bardzo proste pytanie: Dlaczego jajko po ugotowaniu nie stają się z powrotem surowe? Może ono brzmieć bardzo błaho, każdy z nas widział ugotowane jajko, wie, że surowe nie będzie, ale zgodnie z wiedzą dotyczącą białek, jaka była dostępna jeszcze 50 lat temu, to było całkowicie nienaturalne zjawisko! Naukowcom udało się wyjaśnić ten problem, a jak się okazało, wiedza ta otworzyła drogę do lepszego zrozumienia chorób takich jak: choroba Alzheimera, choroby prionowe, czy zaćma.

Dlaczego jajka po ugotowaniu nie robią się surowe? Dlaczego Alzheimer pojawia się z wiekiem? Dlaczego zużywa nam się soczewka w oku? Dlaczego termodynamika stoi na drodze do osiągnięcia nieśmiertelności człowieka? Na te i inne pytania otrzymacie odpowiedzi na zajęciach on-line 20 maja o godz. 18:00.