„Linia boczna” – premiera on-line Teatru Naukowego

Zapraszamy na pierwszą premierę on-line Teatru Naukowego im. Macieja Gellera

17 grudnia 2020 godz. 20:00

https://www.youtube.com/user/nettheatre

Patrycja Dołowy “Linia boczna”, sztuka inspirowana wykładem z ewolucji genetycznej człowieka prof. Pawła Golika

reżyseria: Paweł Passini

scenografia, kostiumy, kamera i montaż VR: Aleksandra Konarska

muzyka: Piotr Michalczuk

obsada: Ilona Janyst, Paweł Janyst, Mikołaj Cup, Jasiek Malinowski

dokumentacja i montaż w laboratorium: Władysław Rybiński

produkcja: Katarzyna Tomaszewska

Produkcja powstaje we współpracy BioCentrum Edukacji Naukowej BioCEN w Warszawie i neTTheatre – Teatr w sieci powiązań w Lublinie.

O spektaklu:

„Linia boczna” to próba przyjrzenia się ewolucji człowieka, inspirowana wykładem prof. Pawła Golika i nowelą Williama Goldinga „Spadkobiercy”.  

Para naukowych komentatorów, niczym Andreas Vesalius w szesnastowiecznym teatrze anatomicznym odsłania przed nami różne możliwości naukowego spojrzenia na rozgrywającą się w prehistorycznych czasach opowieść o pewnym spotkaniu. Neandertalczycy, powracający wiosną na swoje tereny łowieckie, zastają tam nowych przybyszy – przedstawicieli gatunku Homo sapiens. Spektakl nie tylko próbuje odpowiedzieć na pytania na temat pochodzenia i genetyki człowieka, lecz jednocześnie stawia nowe: o relacje między ludźmi a innymi gatunkami zwierząt i resztą świata przyrody. I nie tylko. Zetknięcie się dwóch pierwotnych społeczności homininów, choć rzecz dotyczy czasów bardzo zamierzchłych, nasuwa też skojarzenia z sytuacją kryzysu ekologicznego, który dotyka współczesny świat.  

Scenariusz we współpracy z prof. Pawłem Golikiem napisała Patrycja Dołowy, dramatopisarka, z wykształcenia biolożka, która od wielu lat zajmuje się popularyzacją nauki. Reżyseruje Paweł Passini, wielokrotnie nagradzany, m.in. za „Turandot”, „Morrison/Śmiercisyn”, „Dziady”, „Hideout/Kryjówka”, „Matki”.  

W główne role wcielają się Ilona Janyst i Paweł Janyst, a naukowe szkiełko i oko przykładają twórcy podcastów popularnonaukowych BioCAST: Mikołaj Cup i Jasiek Malinowski – to oni zabiorą widzów w tę niezwykłą podróż, która będzie tym bardziej zaskakująca, że stworzona za pomocą techniki VR.  

Inspiracjami dla stworzenia spektaklu były obok wykładu prof. Pawła Golika i noweli Wiliama Goldinga istotne pytania zadane przez uczestników spotkań on-line „Stwórz z nami teatr naukowy”. Ten ważny udział w tworzeniu spektaklu mieli: Julia Gierszewska, Aleksandra Ćwiek, Marzena Fedorowicz, Piotr Fedorowicz, Hanna Ślusarczyk, Hanna Kurcz, Julia Toppich i inni. Gośćmi na spotkaniach byli m.in.: Tomasz Ulanowski, dr hab. Wojciech Dragan, dr hab. Urszula Zajączkowska, dr Tomasz Zajkowski, dr Marta Witkowska, prof. Krzysztof Dołowy, prof. Magdalena Fikus i dr Mikołaj Golachowski. 

Spektakl będzie dostępny w tym czasie bezpłatnie, jednak, żeby wziąć w nim udział, niezbędne będą okulary VR. Można je wykonać samemu z tektury. Instrukcje można znaleźć w wielu miejscach w Internecie. Niezbędne będą też soczewki 45mm, których ceny (kompletu dwóch) wahają się między 5 a 18 zł i aplikacja na smartfona. Gogle można też bezpłatnie wypożyczyć w Fundacji BioEdukacji lub nabyć (cegiełka na rzecz Fundacji) gotowy do złożenia zestaw tekturowych gogli wraz z soczewkami. Wystarczy napisać na biocen@iimcb.gov.pl (ilość jest ograniczona, więc ważna będzie kolejność zgłoszeń!).


Patron Teatru Naukowego prof. Maciej Geller był współtwórcą Festiwalu Nauki w Warszawie- pierwszego festiwalu nauki w Polsce i jednym z najbardziej rozpoznawalnych popularyzatorów nauki w Polsce. Za swoją pracę wielokrotnie nagradzany, w tym Nagrodą im. Profesora Hugona Steinhausa. Maciej Geller marzył o stworzeniu teatru naukowego, który nie sprowadzałby się jedynie do idei widowiska czy pokazu, ale łączył w sobie to, co ważne w nauce i w teatrze. W 2013 roku zainspirował tą ideą Patrycję Dołowy, obecną kierownik BioCEN, niestety za życia Profesora nie udało im się jej wcielić w życie. Siedem lat później teatr, noszący imię Profesora zaprasza na swoje (w tym roku wirtualne) deski.  

Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”