Premiera „Linii bocznej”- pierwszego spektaklu Teatru Naukowego

Już 17 grudnia 2020 zaprosimy Was na premierę on-line pierwszego spektaklu Teatru Naukowego BioCEN im. Macieja Gellera.

„Linia boczna” to próba przyjrzenia się ewolucji człowieka, inspirowana wykładem prof. Pawła Golika i nowelą Williama Goldinga „Spadkobiercy”. Para naukowych komentatorów, niczym Andreas Vesalius w szesnastowiecznym teatrze anatomicznym odsłania przed nami różne możliwości naukowego spojrzenia na rozgrywającą się w prehistorycznych czasach opowieść o pewnym spotkaniu. Neandertalczycy, powracający wiosną na swoje tereny łowieckie, zastają tam nowych przybyszy – przedstawicieli gatunku Homo sapiens. Spektakl nie tylko próbuje odpowiedzieć na pytania na temat pochodzenia i genetyki człowieka, lecz jednocześnie stawia nowe: o relacje między ludźmi a innymi gatunkami zwierząt i resztą świata przyrody. I nie tylko. Zetknięcie się dwóch pierwotnych społeczności homininów, choć rzecz dotyczy czasów bardzo zamierzchłych, nasuwa też skojarzenia z sytuacją kryzysu ekologicznego, który dotyka współczesny świat.

Scenariusz w ścisłej współpracy z prof. Pawłem Golikiem napisała Patrycja Dołowy. Reżyseruje Paweł Passini, wielokrotnie nagradzany, m.in. za „Turandot”, „Morrison/Śmiercisyn”, „Dziady”, „Hideout/Kryjówka”, „Matki”. W główne role wcielają się Ilona Janyst i Paweł Janyst (na zdjęciach), aktorzy, których zapewne znacie nie tylko z teatru, ale też z filmu i telewizji! A naukowe szkiełko i oko przykładają twórcy naszych podcastów BioCAST we własnych osobach: Mikołaj Cup i Jasiek Malinowski – to oni zabiorą Was w tę niezwykłą podróż, która będzie tym bardziej zaskakująca, że stworzona za pomocą techniki VR. Ten świat, przy pomocy świateł, scenografii i kostiumów tworzy Aleksandra Konarska.

Inspiracjami dla stworzenia spektaklu były obok wykładu prof. Pawła Golika i noweli Wiliama Goldinga przemyślenia, w tym niezwykle istotne pytania zadane przez uczestników spotkań on-line „Stwórz z nami teatr naukowy”. Ten istotny udział we współtworzeniu spektaklu wnieśli Julia Gierszewska, Aleksandra Ćwiek, Marzena Fedorowicz, Piotr Fedorowicz, Hanna Ślusarczyk, Hanna Kurcz, Julia Toppich i inni. Muzyka: Piotr Michalczuk. Gośćmi na spotkaniach byli m.in.: Tomasz Ulanowski, dr hab. Wojciech Dragan, dr hab. Urszula Zajączkowska, dr Tomasz Zajkowski, dr Marta Witkowska, prof. Krzysztof Dołowy, prof. Magdalena Fikus i dr Mikołaj Golachowski.

Wkrótce napiszemy w jaki sposób będzie można uczestniczyć w premierze on-line spektaklu.

Patron Teatru Naukowego prof. Maciej Geller był współtwórcą Festiwalu Nauki w Warszawie- pierwszego festiwalu nauki w Polsce i jednym z najbardziej rozpoznawalnych popularyzatorów nauki w Polsce. Za swoją pracę wielokrotnie nagradzany, w tym Nagrodą im. Profesora Hugona Steinhausa. Maciej Geller marzył o stworzeniu teatru naukowego, który nie sprowadzałby się jedynie do idei widowiska czy pokazu, ale łączył w sobie to, co ważne w nauce i w teatrze. W 2013 roku zainspirował tą ideą Patrycję Dołowy, obecną kierownik BioCEN, niestety za życia Profesora nie udało im się jej wcielić w życie. Siedem lat później teatr, noszący imię Profesora zaprasza na swoje (w tym roku wirtualne) deski.

Na zdjęciach kilka ujęć z planu.

Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.