Premiera spektaklu on-line w Teatrze Naukowym 17 grudnia godz. 20:00

Zapraszamy na pierwszą premierę on-line Teatru Naukowego im. Macieja Gellera

17 grudnia 2020 godz. 20:00

https://youtu.be/7hah0L5_1iY

Bezpośredni link do spektaklu pojawi się tu tuż przed godziną 20:00. Link podany w tej chwili prowadzi po prostu do kanału youtube neTTheatru.

Żeby obejrzeć spektakl należy:

🎭 Pobrać aplikację youtube na telefon umieszczany w goglach (osoby które mają gogle autonomiczne z oprogramowaniem powinny mieć youtube bez ściągania aplikacji).

🎭 Wybrać tryb odtwarzania filmu 2d 360W przypadku oglądania filmu bez gogli możemy poruszać widokiem za pomocą dotyku/kursora rozglądając się.

🎭 W momencie, kiedy film stanie się rozmazany i podwójny należy zmienić tryb odtwarzania na 3D 360 i oglądać tak do końca sceny.

🎭 W kolejnej scenie wrócić do poprzednich ustawień. (Sytuacja powtórzy się kilkukrotnie gdyż część materiału została zrealizowana w technice 3D.)

Spektakl można też oglądać po prostu na ekranie komputera na kanale youtube, gdzie widokiem można poruszać za pomocą myszki. Jednak spektakl został nagrany w technice VR i oglądany na płaskim ekranie, nie umożliwi pełnego uczestnictwa w proponowanym doświadczeniu.

Dobrego oglądania!

Spektakl będzie dostępny w tym czasie bezpłatnie, jednak, żeby wziąć w nim udział, niezbędne będą okulary VR. Można je wykonać samemu z tektury. Instrukcja na obrazku powyżej. Niezbędne będą soczewki 45mm, których ceny (kompletu dwóch) wahają się między 5 a 18 zł i aplikacja na smartfona. Gogle można też bezpłatnie wypożyczyć w Fundacji BioEdukacji lub nabyć (cegiełka na rzecz Fundacji) gotowy do złożenia zestaw tekturowych gogli wraz z soczewkami. Wystarczy napisać na biocen@iimcb.gov.pl (ilość jest ograniczona, więc ważna będzie kolejność zgłoszeń!).


Patrycja Dołowy “Linia boczna”, sztuka inspirowana wykładem z ewolucji genetycznej człowieka prof. Pawła Golika

reżyseria: Paweł Passini

scenografia, kostiumy, kamera i montaż VR: Aleksandra Konarska

muzyka: Piotr Michalczuk

obsada: Ilona Janyst, Paweł Janyst oraz Mikołaj Cup (BioCAST), Jasiek Malinowski (BioCAST)

dokumentacja i montaż w laboratorium: Władysław Rybiński

produkcja: Katarzyna Tomaszewska

Produkcja powstaje we współpracy BioCentrum Edukacji Naukowej BioCEN w Warszawie i neTTheatre – Teatr w sieci powiązań w Lublinie.

O spektaklu:

„Linia boczna” to próba przyjrzenia się ewolucji człowieka, inspirowana wykładem prof. Pawła Golika i nowelą Williama Goldinga „Spadkobiercy”.  

Para naukowych komentatorów, niczym Andreas Vesalius w szesnastowiecznym teatrze anatomicznym odsłania przed nami różne możliwości naukowego spojrzenia na rozgrywającą się w prehistorycznych czasach opowieść o pewnym spotkaniu. Neandertalczycy, powracający wiosną na swoje tereny łowieckie, zastają tam nowych przybyszy – przedstawicieli gatunku Homo sapiens. Spektakl nie tylko próbuje odpowiedzieć na pytania na temat pochodzenia i genetyki człowieka, lecz jednocześnie stawia nowe: o relacje między ludźmi a innymi gatunkami zwierząt i resztą świata przyrody. I nie tylko. Zetknięcie się dwóch pierwotnych społeczności homininów, choć rzecz dotyczy czasów bardzo zamierzchłych, nasuwa też skojarzenia z sytuacją kryzysu ekologicznego, który dotyka współczesny świat.  

Inspiracjami dla stworzenia spektaklu były obok wykładu prof. Pawła Golika i noweli Wiliama Goldinga istotne pytania zadane przez uczestników spotkań on-line „Stwórz z nami teatr naukowy”. Ten ważny udział w tworzeniu spektaklu mieli: Julia Gierszewska, Aleksandra Ćwiek, Marzena Fedorowicz, Piotr Fedorowicz, Hanna Ślusarczyk, Hanna Kurcz, Julia Toppich i inni. Gośćmi na spotkaniach byli m.in.: Tomasz Ulanowski, dr hab. Wojciech Dragan, dr hab. Urszula Zajączkowska, dr Tomasz Zajkowski, dr Marta Witkowska, prof. Krzysztof Dołowy, prof. Magdalena Fikus i dr Mikołaj Golachowski. 

Patron Teatru Naukowego prof. Maciej Geller był współtwórcą Festiwalu Nauki w Warszawie- pierwszego festiwalu nauki w Polsce i jednym z najbardziej rozpoznawalnych popularyzatorów nauki w Polsce. Za swoją pracę wielokrotnie nagradzany, w tym Nagrodą im. Profesora Hugona Steinhausa. Maciej Geller marzył o stworzeniu teatru naukowego, który nie sprowadzałby się jedynie do idei widowiska czy pokazu, ale łączył w sobie to, co ważne w nauce i w teatrze. W 2013 roku zainspirował tą ideą Patrycję Dołowy, obecną kierownik BioCEN, niestety za życia Profesora nie udało im się jej wcielić w życie. Siedem lat później teatr, noszący imię Profesora zaprasza na swoje (w tym roku wirtualne) deski.  

Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”