Zapisy na kwietniowe zajęcia ruszają 30 marca!

Czas jest trudny, ale może tym bardziej warto go spędzić w naukowym laboratorium BioCEN. Znaczącą częścią toczącej się wojny jest szerzenie dezinformacji, a nie ma skuteczniejszego narzędzia obrony przed fałszywymi informacjami, niż umiejętność samodzielnego weryfikowania i pozyskiwania wiedzy przez doświadczenia naukowe. 

Zapraszamy na warsztaty laboratoryjne dla młodzieży i dzieci. Grono naszych prowadzących poszerzyło się o świetne popularyzatorki i edukatorki naukowe posługujące się językiem ukraińskim, a także rosyjskim, tak by warsztaty BioCEN mogły być dostępne dla wszystkich uczniów, też tych nieposługujących się jeszcze dobrze językiem polskim.  

Kalendarz zapisów dla szkół i grup zorganizowanych na kwiecień 2022 roku zostanie  opublikowany 30 marca (środa) o godz. 16:00 i będzie dostępny pod tym adresem: https://biocen.edu.pl/kalendarz/ 

Do wyboru mamy dla Państwa zajęcia laboratoryjne BioCEN na Wydziale Biologii UW w Warszawieul. Miecznikowa 1 oraz zajęcia dojazdowe do szkół i placówek. W przypadku tych drugich zajęć, nasi prowadzący przyjeżdżają do szkół/placówek z niezbędnym sprzętem oraz odczynnikami. Szkoły oddalone od Warszawy więcej niż 60 km zapraszamy do kontaktu: ktomaszewska@iimcb.gov.pl 

W kalendarzu zajęcia dojazdowe są oznaczone kolorem pomarańczowym,zajęcia stacjonarne na Wydziale Biologii UW kolorem zielonym. 

Wśród zajęć stacjonarnych mamy NOWOŚĆ – zajęcia przygotowane we współpracy z Polskim Towarzystwem Astrobiologicznym AstroBIO. 

NOWOŚĆ: Nie z tej Ziemi (astrobiologia)

To zajęcia mające na celu ćwiczenie pracy w zespołach, kooperacji między zespołami oraz zapoznanie się z realiami pracy naukowej astrobiologów.

Zajęcia są przewidziane przede wszystkim dla grup licealnych, jednak istnieje możliwość modyfikacji dla grup młodszych.


Całość narracji zajęć opiera na uczestnictwie projekcie naukowym mającym na celu zbadanie próbek pobranych na innych planetach. W trakcie zajęć uczestnicy analizują próbki przywiezione z powierzchni planety (symulanty regolitu księżycowego/marsjańskiego) pod kątem obecności życia lub jego śladów. Uczestnicy dostaną listę eksperymentów, które pozwolą np. na wykrycie wody, obecności obcych form życia (drożdży) itp.

Autorzy: Jakub Janiec, Mikołaj Kuska, Małgorzata Malczewska, BioCEN

Autorzy: Jakub Janiec, Mikołaj Kuska, Małgorzata Malczewska, BioCEN i AstroBio 

Zajęcia trwają 3 godziny. Są dostępne dla szkół średnich oraz 7-8 klasy szkoły podstawowej

Pozostałe dostępne tematy zajęć stacjonarnych.

Dostępne tematy zajęć dojazdowych.

Regulamin zajęć stacjonarnych na Wydziale Biologii znajduje się TUTAJ

Regulamin zajęć dojazdowych znajduje się TUTAJ

Proponujemy też zajęcia on-line w dwóch wersjach: 

  • Warsztaty on-line „Eksperymentuj w domu” 

W czasie tych warsztatów on-line prowadzonych na platformie ZOOM, uczestnicy według instrukcji prowadzącego będą mogli sami przeprowadzić omawiane i pokazywane na zajęciach eksperymenty przy pomocy małych zestawów eksperymentalnych, które otrzymają od nas na drodze wysyłki pod wskazany adres/adresy.

Dostępne tematy zajęć on-line

  • SPOTKANIE z NAUKOWCEM on-line 

W czasie których dr Patrycja Dołowy zaprasza do rozmowy przedstawicielkę lub przedstawiciela świata nauki, związanej z biologią, biochemią, medycyną i naukami pokrewnymi. 

Klasa ma możliwość dowiedzenia się, czym zajmuje się badacz/ka i zadawania gościowi pytań. Zajęcia odbywają się w czasie rzeczywistym on-line, nie są nagrywane.  

W kalendarzu zapisów zajęcia on-line są oznaczone kolorem fioletowym.  

Regulamin zajęć on-line znajduje się TUTAJ