Translation will be available soon. We are very sorry for the inconvenience.

S02E06 BioCAST#16 – Falowanie i spadanie
Rozwój chemii analitycznej w XIX wieku otworzył przed lekarzami nowe możliwości badania organizmów ich pacjentów. Wielu wybitnych innowatorów nauczyło się za pomocą wymyślnych i często skomplikowanych technicznie metod oznaczać skład ludzkiej surowicy i na jego podstawie wcześnie diagnozować rozmaite choroby, …

BioCAST #15 S02E05 – Epidemie przyszłości
W dzisiejszym odcinku BioCASTu rozmawiamy z doktorem Krzysztofem Drabikowskim o tym, jak zmieniło się społeczeństwo dzięki rozwojowi bakteriologii i jak zmieni się, jeśli jej osiągnięcia zostaną zaniedbane.

BioCAST #14 S02E04 – Podziemne potwory
W dzisiejszym odcinku pojawi się gość specjalny – dr Krzysztof Drabikowski z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, z którym porozmawiamy o niezwykłych zastępach Podziemnych Potworów. Tym razem to my zadawaliśmy pytania, a odpowiadał na nie nasz gość! Nie …

BioCAST #13 S02E03 – Wielkie pożeracze
Dziś rozmawiamy o okolicznościach powstania immunologii – dziedziny badającej reakcje odpornościowe, oraz jej ojcu Ilii Miecznikowie, którego badania nad sposobem odżywiania się koralowców i rozgwiazd doprowadziły do otrzymania Nagrody Nobla z fizjologii lub medycyny w 1908 roku.

BioCAST #12 S02E02 – Wejdź w ReAkcję! – odcinek specjalny
Odcinek specjalny, w którym rozmawiamy z Jankiem Maurycym Święcickim i Pauliną Czyż – członkami zespołu BioCEN, którzy opowiadają o swoim najnowszym projekcie – pierwszym w Polsce karciano – naukowym escape roomie “Wejdź w Re-Akcję!”

BioCAST #11 S02E01 – Co cię nie zabije, to cię wzmocni
W pierwszym odcinku drugiego sezonu BioCASTU podróżujemy do Paryża, w którym 7 kwietnia 1864 pewien sławny chemik postanowił obalić jeden z podstawowych mitów tamtych czasów, funkcjonujący od dwóch tysięcy lat.

BioCAST #10 – Kiedy ciało rozumem się stało 2/2
To druga część finałowego odcinka pierwszego sezonu BioCASTu. W przeciągu ostatnich 500 milionów lat na Ziemi wyłonił się jeden dominujący typ zwierząt – strunowce. W ostatnim, dwuczęściowym odcinku pierwszego sezonu rozmawiamy o ich dziejach i głównych przemianach, które ostatecznie przekształciły …

BioCAST #9 – Kiedy ciało rozumem się stało 1/2
W przeciągu ostatnich 500 milionów lat na Ziemi wyłonił się jeden dominujący typ zwierząt – strunowce. W ostatnim, dwuczęściowym odcinku pierwszego sezonu rozmawiamy o ich dziejach i głównych przemianach, które ostatecznie przekształciły te – początkowo prymitywne – zwierzęta w ssaki …

BioCAST #8 – Kiedy zwierzęta wybuchły
Bardzo krótko po tym, kiedy pierwsze zwierzęta zaczęły polować na mniejsze stworzenia, doszło do ogromnego i niezwykle szybkiego wzrostu ich różnorodności. Zjawisko to miało miejsce 500 mln lat temu i stanowiło granicę między eonem “bez zwierząt” – Proterozoikiem i trwającym …

BioCAST #7 – W kupie siła
Gdy 2 mld lat temu powstały eukarionty, bardzo szybko zaczęły specjalizować się w zajmowaniu różnych przestrzeni w środowisku. Jedne były drapieżne, inne czerpały życiodajną energię z ciepłych promieni Słońca. Po upływie kolejnego miliarda lat, na naszym niebieskim globie, obok jednokomórkowych, …

BIOCAST #6 – Pierwszy romans w wielkim oceanie
W dzisiejszym odcinku po raz kolejny wracamy myślami do wczesnego proterozoliku, czyli cofamy się o około 2 miliardy lat. Rozmawiamy o historii niezwykłej, romantycznej przygody dwóch prymitywnych komórek oraz o wielkim wyzwaniu Życia, polegającym na bezustannym wzroście złożoności biologicznej. …

BioCAST #5 – przypadkowa przyjaźń na miliardy lat
Tym razem nadszedł czas na opowieść o… przypadkowej przyjaźni na miliardy lat! To nie streszczenie pierwszych 80 sezonów brazylijskiej telenoweli z dzieciństwa, a historia tego, jak dwa i pół miliarda lat temu, po wielkiej katastrofie tlenowej, odrodziło się na kuli …

BioCAST #4 – Jak bakterie malowały Ziemię
Czy błękitna planeta naprawdę jest błękitna? Czy zawsze taka była? Dziś Janek Malinowski i Mikołaj Cup porozmawiają o równowadze tlenowej naszej atmosfery. Jak kształtowała się na przestrzeni miliardów lat i jakie niosło to ze sobą skutki.

BioCAST #3 – Jednoosobowa armia
Tradycyjny podział na biologię, chemię i fizykę w nauce zaczyna dziś tracić rację bytu. Właściwszym podejściem wydaje się interdyscyplinarne traktowanie problemów. O wyzwaniach, metodach i poszukiwaniu biofizycznego Graala rozmawiają Mikołaj Cup i Mikołaj Kuska.

BioCAST #2 – Wyprawa do Ogrodu Piekieł
Krety Lamarcka, żółwie Darwina i motyle Wallace’a, czyli o ewolucji myśli ewolucyjnej. Podróżując po Archipelagu Malajskim i Wyspach Galapagos, Janek Malinowski i Mikołaj Cup opowiadają o historii teorii ewolucji. Karykatura z 1871 roku, która przedstawia Karola Darwina …

BioCAST #1 – Szybka historia nauki
W pierwszym odcinku czeka Was szybka podróż w czasie przez historię nauki. W kolejnych nie zabraknie fascynujących tematów dotyczących współczesnej biologii, w tym także związanych z obecną pandemią COVID-19. A tu obiecany w audycji link do pracy …