Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Lekcja biologii z BioCEN – 08:55-09:40

16 lutego @ 08:55 - 09:40

Ten termin jest już zarezerwowany

Lekcja biologii z ekspertem (ok 45 minut, 15zł od uczestnika)

W trakcie spotkań omawiane są zagadnienia ministerialnego programu nauczania, ale przez pryzmat współczesnych badań naukowych. Celem spotkań jest uwrażliwienie Uczniów na to, że ich szkolna nauka ma ważne zastosowanie w prawdziwym życiu, realnie przyczyniając się do rozwoju przemysłu oraz medycyny. Zajęcia są nastawione na powtórkę materiału np. do matury.

Wspieramy uczniów i nauczycieli w edukacji zdalnej!

Tematy do wyboru:

1. Metody badania ultrastruktury komórek

Uczniowie poznają współczesne metody obserwacji mikroskopowych (mikroskopia konfokalna, holograficzna, elektronowa) oraz cytometrię przepływową. Dowiadują się, w jaki sposób bada się poszczególne składniki komórek (w tym technikami opartymi o przeciwciała), powtarzają materiał dotyczący budowy i fizjologii komórek różnego typu.

2. Metody badań genetycznych

Zajęcia dotyczą metod analizy kwasów nukleinowych (PCR, q-PCR, sekwencjonowanie, elektroforeza). Uczestnicy powtórzą budowę kwasów nukleinowych i dowiedzą się, jak wykorzystywana jest współcześnie szkolna wiedza o DNA i RNA. Są to tematy, które co raz częściej pojawiają się na maturach.

3. Metody inżynierii genetycznej

Spotkanie jest poświęcone metodom i typom genetycznych modyfikacji bakterii, roślin i komórek zwierzęcych. Omawiane są szeroko zagadnienia antybiotykooporności oraz budowy i funkcji plazmidów bakteryjnych. Poza zastosowaniem przemysłowym, nacisk położony jest na badawcze i medyczne zastosowanie inżynierii genetycznej.

Szczegóły

Data:
16 lutego
Czas:
08:55 - 09:40
Wydarzenie Category:

Miejsce

BioCEN
Polska
Telefon:
530-575-050
Strona internetowa:
biocen.edu.pl

Organizator

Biocentrum Edukacji Naukowej
Telefon:
530-575-050
Email:
biocen@iimcb.gov.pl
Strona internetowa:
biocen.edu.pl