Nie z tej Ziemi – astrobiologia 11:00-15:00

28 września @ 11:00 - 15:00

W wybranym przez Państwa terminie proponujemy następujące tematy zajęć:

• Nie z tej Ziemi (astrobiologia)

Zajęcia są przewidziane przede wszystkim dla grup licealnych, istnieje jednak możliwość ich modyfikacji dla klas 7-8 szkoły podstawowej

Zajęcia prowadzone są dla grup zorganizowanych. Koszt zajęć – 50 zł od ucznia. Grupa minimalna – 20 osób. W przypadku mniejszych grup koszt zajęć dla całej grupy to 1000 zł.

Całość narracji zajęć opiera na uczestnictwie projekcie naukowym mającym na celu zbadanie próbek pobranych na innych planetach. Uczestnicy zajęć odegrają rolę naukowców projektujących misje kosmiczne, lądowniki planetarne i planujący eksperymentu pozwalające na uzyskanie zamierzonych wyników. Umożliwi to uczestnikom zapoznanie się tematem eksploracji kosmosu przez człowieka i dziedziną jaką jest astrobiologia.
Wyjątkowym elementem tych zajęć jest podniesiona grywalizacja. Wprowadzamy elementy rozgrywki RPG: tworzenie sondy (tworzenie postaci), wybór planety (wybór lokacji startowej), zjawiska losowe (awarie). Dzięki temu każde zajęcia zyskują swój, unikatowy charakter i stają się
niepowtarzalne. W trakcie zajęć uczestnicy analizują próbki przywiezione z powierzchni planety (symulanty regolitu księżycowego/marsjańskiego/ziemia ogrodowa/piach itp.) pod kątem obecności życia lub jego śladów. Uczestnicy dostaną listę eksperymentów które pozwolą np. na wykrycie wody, obecności obcych form życia (drożdży) itp.

Wydział Biologii UW
Miecznikowa 1