Poniżej znajdziecie filmy z doświadczeniami, z których część będziecie też mogli sami wykonać w domu. Często filmy powiązane są z materiałami edukacyjnymi, więc po obejrzeniu filmu zachęcamy do ściągnięcia materiałów w formie pdf – pomogą Wam pogłębić lub uzupełnić wiedzę.
1. Struktura podwójnej helisy DNA, czyli Zdjęcie 51 krok po kroku
©Jakub Janiec, BioCentrum Edukacji Naukowej, Studenckie Koło Biofizyki Molekularnej
Co pokazywało słynne Zdjęcie 51 wykonane w 1953 roku przez Rosalind Franklin? W jaki sposób na jego podstawie udało się określić strukturę DNA? Zobaczcie film, który pokazuje proste doświadczenie oddające w innej skali sens i tłumaczące znaczenie eksperymentu Rosalind Franklin.
Rosalind Franklin razem z Francisem Crickiem, Jamesem Watsonem i Maurice’m Wilkinsonem była współtwórczynią odkrycia struktury DNA – tzw. podwójnej helisy. Niestety, gdy w 1962 roku panowie odbierali Nagrodę Nobla za to odkrycie Rosalind Franklin już nie żyła. Zmarła na raka w wieku 37 lat.
2. Alternatywne źródło ognia
©Aleksandra Owczarek, BioCentrum Edukacji Naukowe
Reakcje REDOX to reakcje utleniania i redukcji, w których zachodzi transfer elektronów między związkami.
Nadmanganian potasu jest silnym utleniaczem. W przedstawionej reakcji nadmanganian utlenia glicerynę do dwutlenku węgla i wody. Reakcja ta jest silnie egzoenergetyczna, dlatego następuje zapłon. Dodatkowo podczas ogrzewania nadmanganianu potasu, który nie zdążył przereagować, uwalniany jest tlen cząsteczkowy podtrzymujący reakcję spalania.