Detektywi w laboratorium

Warsztaty laboratoryjne przeznaczone dla najmłodszych uczestników, oparte na dramie, ruchu i eksperymentach w naukowym laboratorium. Motywem przewodnim są różne biologiczne metody używane w laboratorium kryminalistycznym. Za pomocą dramy z wcieleniem w rolę detektywów i pasjonującej historii z miejsca zbrodni, w którą zostają wciągnięci uczestnicy warsztatów, a następnie samodzielnej pracy laboratoryjnej, która jest podstawowym komponentem zajęć, uczestnicy nie tylko będą mieli okazję rozwiązać zaskakującą kryminalną łamigłówkę, ale uzyskają wiedzę z dziedziny optyki, analizy próbek ziemi, genetyki,  kryminalistyki, jak również o badaniach i eksperymentach, które do tej wiedzy doprowadziły oraz tych, które umożliwiają posługiwanie się nią w pracy detektywów. Czas trwania: 2 godziny zegarowe

Zajęcia przy pomocy dobrej zabawy umożliwią popularyzację badań nad DNA, analizą śladów, właściwościami substancji (np. iluminacja, pH).

Uczestnicy zajęć nabędą niezbędne umiejętności do samodzielnego wykonania analizy śladów, pobrania i izolacji DNA, prostych doświadczeń chemicznych i fizycznych, co w oczywisty sposób zwiększy ich zrozumienie dla metody naukowej i istoty badań eksperymentalnych. Proponowane warsztaty są metodą na popularyzację specjalistycznej wiedzy z dziedziny kryminalistyki, genetyki człowieka, optyki chemii substancji – niezbędnej do zrozumienia w jaki sposób działają współcześni detektywi i jak zbierane są dowody.

Warsztat współfinansowany przez Polską Akademię Nauk