Miejsce zbrodni – kryminalne zagadki BioCEN

To nowatorskie warsztaty laboratoryjne dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i ich nauczycieli, których motywem przewodnim są metody biologii molekularnej używane w laboratorium kryminalistycznym. Za pomocą dramy z wcieleniem w rolę detektywów i pasjonującej historii z miejsca zbrodni, w którą zostają wciągnięci uczestnicy warsztatów, a następnie samodzielnej pracy laboratoryjnej, która jest podstawowym komponentem zajęć, uczestnicy nie tylko będą mieli okazję rozwiązać zaskakującą kryminalną łamigłówkę, ale uzyskają wiedzę z dziedziny biologii komórki, histologii, genetyki,  kryminalistyki i chemii środowiskowej, jak również o badaniach i eksperymentach, które do tej wiedzy doprowadziły oraz tych, które umożliwiają posługiwanie się nią w pracy detektywów. Czas trwania: 2 godziny zegarowe.

• warsztaty dla szkół podstawowych klas 7-8
• liczba uczestników w grupie: minimum 24 osoby, maksymalnie 30 osób
Jeśli liczba uczestników jest mniejsza niż 24, to koszt zajęć pozostaje na poziomie opłaty za grupę minimalną (24 osoby).
• W trakcie zajęć wymagana jest obecność i pomoc przynajmniej jednego opiekuna grupy.
• czas trwania: 2 – 2,5 godziny zegarowej
• koszt: 30 zł od osoby

Zajęcia przy pomocy dobrej zabawy umożliwią popularyzację badań nad analizą DNA, dziedziczeniem, a także analizą chemiczną próbek ze środowiska.

Uczestnicy zajęć nabędą niezbędne umiejętności do samodzielnego wykonania analizy śladów, analizy DNA, testów genetycznych, prostych doświadczeń chemicznych, co w oczywisty sposób zwiększy ich zrozumienie dla metody naukowej i istoty badań eksperymentalnych. Proponowane warsztaty są metodą na popularyzację specjalistycznej wiedzy z dziedziny kryminalistyki, genetyki człowieka, chemii środowiskowej – niezbędnej do zrozumienia w jaki sposób działają współcześni detektywi i jak zbierane są dowody.

Warsztat współfinansowany przez Polską Akademię Nauk

 

fot. Piotr Horodyński