Tu dowiesz się: Jak pracuje się z białkami? Czym zajmuje się proteomika? Jak wykorzystuje się wiedzę o białkach w biotechnologii?
- warsztaty dla licealistów
- liczba uczestników w grupie: minimum 24 osoby, maksymalnie 30 osób
Jeśli liczba uczestników jest mniejsza niż 24, to koszt zajęć pozostaje na poziomie opłaty za grupę minimalną (24 osoby). - czas trwania: 4 godziny zegarowe
Na warsztatach pokazujemy jak pracuje się z białkami, czym zajmuje się proteomika i jak wykorzystuje się wiedzę o białkach w biotechnologii.
Uczestnicy zajęć mając do dyspozycji naszą dobrze wyposażoną salę laboratoryjną, pod okiem prowadzących izolują białka z różnych tkanek i preparatów, takich jak: mięśnie ryb, liście sałaty, mleko krowie i sojowe, białko i żółtko jajka kurzego, bakterie E. coli “produkujące” różne białka na skalę przemysłową. Następnie po oznaczeniu ilości białek w badanych próbkach metodą kolorymetryczną Bradford (bardzo ładne kolorowe próbki :), przeprowadzają rozdział białek pod względem wielkości na specjalnym żelu. Po upływie czterech godzin mogą podziwiać wyniki swojej pracy i identyfikować na żelu poszczególne białka z badanych preparatów.
Zajęciom praktycznym towarzyszą ciekawe wykłady o stosowanych technikach, o biotechnologii i proteomice.
Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania:
- Czy kazeina mleka jest większa od ovoalbuminy jajka?
- Czym różni się mleko krowie od sojowego?
- Jak wygląda miozyna i aktyna mięśni?
- Zastanawiamy się, czy badanie DNA wystarcza do poznania tajemnic organizmu?