Zbadaj swój DNA

Niepowtarzalna okazja zobaczenia i zbadania własnego DNA oraz poznania jego tajemnic.

Celem tego doświadczenia jest analiza różnic występujących pomiędzy poszczególnymi ludźmi w sekwencji ich DNA. “Dawcami” DNA są sami uczestnicy warsztatów :). To oni również – tak jak w przypadku wszystkich zajęć organizowanych przez BioCEN – własnoręcznie przeprowadzają cały eksperyment.

Obejmuje on następujące etapy:

  • pobranie od uczestników komórek nabłonka poprzez wymaz z jamy ustnej (bezbolesny :);
  • izolację DNA z pobranych komórek;
  • namnożenie interesującego nas fragmentu DNA przy użyciu metody PCR. W tym wypadku jest to odcinek chromosomu pierwszego, określany jako locus D1S80. Ma on różną sekwencję u poszczególnych ludzi i dlatego dobrze nadaje się do naszych celów.
  • analizę produktów PCR: rozdzielenie uzyskanych fragmentów DNA poprzez elektroforezę w żelu agarozowym oraz ich uwidocznienie. Każdy może zobaczyć na własne oczy “kawałek” swojego DNA i porównać go z DNA kolegów i koleżanek.

W trakcie doświadczenia uczestnicy warsztatów wykorzystują techniki powszechnie stosowane w badaniach naukowych i biotechnologii, posługując się przy tym specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym. Mogą też przekonać się osobiście co to znaczy “eksperyment naukowy” – w końcu to od ich sprawności i dobrej organizacji pracy zależy końcowy wynik doświadczenia!

Praktyczna część zajęć uzupełniana jest krótkimi wykładami, które objaśniają istotę stosowanych metod oraz przybliżają wybrane zagadnienia związane z przeprowadzanym ćwiczeniem, takie jak: budowa i funkcja DNA, zmienność genetyczna, jej źródła i znaczenie oraz zastosowanie analizy zmienności genetycznej w kryminalistyce, badaniach naukowych, diagnostyce medycznej i innych dziedzinach.