
Niepowtarzalna okazja zobaczenia i zbadania własnego DNA oraz poznania jego tajemnic.
- warsztaty dla licealistów, szczególnie dla klas po kursie genetyki
- liczba uczestników w grupie: minimum 24 osoby, maksymalnie 30 osób
Jeśli liczba uczestników jest mniejsza niż 24, to koszt zajęć pozostaje na poziomie opłaty za grupę minimalną (24 osoby). - czas trwania: 4 godziny zegarowe
- koszt: 35 zł od osoby
- ostatecznym potwierdzeniem rezerwacji terminu jest e-mail z biura BioCEN o przyjęciu Państwa zgłoszenia
Celem tego doświadczenia jest analiza różnic występujących pomiędzy poszczególnymi ludźmi w sekwencji ich DNA. „Dawcami” DNA są sami uczestnicy warsztatów :). To oni również – tak jak w przypadku wszystkich zajęć organizowanych przez BioCEN – własnoręcznie przeprowadzają cały eksperyment.
Obejmuje on następujące etapy:
- pobranie od uczestników komórek nabłonka poprzez wymaz z jamy ustnej (bezbolesny :);
- izolację DNA z pobranych komórek;
- namnożenie interesującego nas fragmentu DNA przy użyciu metody PCR. W tym wypadku jest to odcinek chromosomu pierwszego, określany jako locus D1S80. Ma on różną sekwencję u poszczególnych ludzi i dlatego dobrze nadaje się do naszych celów.
- analizę produktów PCR: rozdzielenie uzyskanych fragmentów DNA poprzez elektroforezę w żelu agarozowym oraz ich uwidocznienie. Każdy może zobaczyć na własne oczy „kawałek” swojego DNA i porównać go z DNA kolegów i koleżanek.
W trakcie doświadczenia uczestnicy warsztatów wykorzystują techniki powszechnie stosowane w badaniach naukowych i biotechnologii, posługując się przy tym specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym. Mogą też przekonać się osobiście co to znaczy „eksperyment naukowy” – w końcu to od ich sprawności i dobrej organizacji pracy zależy końcowy wynik doświadczenia!
Pomysłodawcami imprezy są mgr Dawid Walerych i dr Lech Trzeciak z MIBMiK. Po raz pierwszy wykonali ją na V Festiwalu Nauki w Warszawie.