Zbadaj swój DNA

Niepowtarzalna okazja zobaczenia i zbadania własnego DNA oraz poznania jego tajemnic.

 • warsztaty dla licealistów, szczególnie dla klas po kursie genetyki
 • liczba uczestników w grupie: minimum 24 osoby, maksymalnie 30 osób
  Jeśli liczba uczestników jest mniejsza niż 24, to koszt zajęć pozostaje na poziomie opłaty za grupę minimalną (24 osoby).
 • czas trwania: 4 godziny zegarowe
 • koszt: 35 zł od osoby
 • ostatecznym potwierdzeniem rezerwacji terminu jest e-mail z biura BioCEN o przyjęciu Państwa zgłoszenia

 

Celem tego doświadczenia jest analiza różnic występujących pomiędzy poszczególnymi ludźmi w sekwencji ich DNA. “Dawcami” DNA są sami uczestnicy warsztatów :). To oni również – tak jak w przypadku wszystkich zajęć organizowanych przez BioCEN – własnoręcznie przeprowadzają cały eksperyment.

Obejmuje on następujące etapy:

 • pobranie od uczestników komórek nabłonka poprzez wymaz z jamy ustnej (bezbolesny :);
 • izolację DNA z pobranych komórek;
 • namnożenie interesującego nas fragmentu DNA przy użyciu metody PCR. W tym wypadku jest to odcinek chromosomu pierwszego, określany jako locus D1S80. Ma on różną sekwencję u poszczególnych ludzi i dlatego dobrze nadaje się do naszych celów.
 • analizę produktów PCR: rozdzielenie uzyskanych fragmentów DNA poprzez elektroforezę w żelu agarozowym oraz ich uwidocznienie. Każdy może zobaczyć na własne oczy “kawałek” swojego DNA i porównać go z DNA kolegów i koleżanek.

W trakcie doświadczenia uczestnicy warsztatów wykorzystują techniki powszechnie stosowane w badaniach naukowych i biotechnologii, posługując się przy tym specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym. Mogą też przekonać się osobiście co to znaczy “eksperyment naukowy” – w końcu to od ich sprawności i dobrej organizacji pracy zależy końcowy wynik doświadczenia!

Praktyczna część zajęć uzupełniana jest krótkimi wykładami, które objaśniają istotę stosowanych metod oraz przybliżają wybrane zagadnienia związane z przeprowadzanym ćwiczeniem, takie jak: budowa i funkcja DNA, zmienność genetyczna, jej źródła i znaczenie oraz zastosowanie analizy zmienności genetycznej w kryminalistyce, badaniach naukowych, diagnostyce medycznej i innych dziedzinach.

Pomysłodawcami imprezy są mgr Dawid Walerych i dr Lech Trzeciak z MIBMiK. Po raz pierwszy wykonali ją na V Festiwalu Nauki w Warszawie.