ZAJRZYJ DO WNĘTRZA KOMÓRKI

Poznaj budowę komórki oraz różnice między komórkami roślin, zwierząt oraz grzybów. Oglądając swoje własne komórki dowiesz się jak wyglądają komórki człowieka. Rozbijemy komórkę na poszczególne organella. Opowiemy o funkcjach oraz właściwościach każdego z nich i jaką rolę pełnią w komórce.

Najwięcej uwagi poświęcimy błonie i jądru komórkowemu – to one będą tematem naszych eksperymentów. Zrozumiesz, co oznacza, że błona jest półprzepuszczalna, i dlaczego to takie ważne. Podczas warsztatów nauczysz się przygotowywać preparaty mikroskopowe z własnych komórek nabłonkowych, barwić je i obserwować pod mikroskopem. Dzięki temu zobaczysz swoje komórki i ich strukturę.

„Zajrzyj do wnętrza komórki” to nie tylko świetna okazja, by poznać tajniki biologii, ale także nauczyć się planowania eksperymentów naukowych. Nie przegap tej szansy! Jeśli Ci się spodoba, odwiedź nas jeszcze raz.

ZOBACZ DNA

Jaki kolor ma DNA? Nie ma koloru, jest przezroczyste. To co trzeba zrobić, żeby zobaczyć coś bezbarwnego? Zabarwić! Doskonale, na zajęciach oglądamy DNA, które będziemy kolorować barwnikiem, którego nie widać!

Tak właśnie zaczynamy te zajęcia, wzbudzając ciekawość. W części eksperymentalnej faktycznie oglądamy DNA wyizolowane samodzielnie przez uczniów. Zarówno do izolacji, jak i do wizualizacji używamy technik na co dzień używanych w najlepszych laboratoriach! Na zajęciach uczniowie nauczą się i obsługi pipet automatycznych, i wytrącania DNA. Wspólnie przeprowadzimy także elektroforezę, czyli kontrolowaną wędrówkę DNA w żelu umieszczonym w polu elektrycznym.

Nie zapomnimy też omówić, po co w ogóle w komórce DNA, jak wygląda, gdzie możemy je znaleźć i jak wykorzystać je w diagnostyce i badaniach kryminalistycznych.

REAKCJE REDUKCYJNE FOTOSYNTEZY

Poznanie mechanizmów reakcji fotosyntetycznych spędza sen z powiek wielu śmiałkom, którzy postanowili wybrać profil biologiczno-chemiczny. Dlatego przygotowaliśmy zajęcia, które przybliżą ten temat oraz umożliwią uczniowi zobaczenie na własne oczy reakcji fotosyntezy.

Przeprowadzisz doświadczenia, które wykonał w XX w. Robin Hill – odkrywca fazy jasnej fotosyntezy. Dowiedzą się, w jaki sposób jest wytwarzana siła redukcyjna i jaka jest jej rola podczas fazy ciemnej. Ponadto zaobserwują chloroplasty, które samodzielnie wyizolują z liści oraz poznają skład barwników fotosyntetycznych.

Takie zagadnienia jak fotosystem, siła redukcyjna, cykl Calvina-Benson nie będą dla Ciebie stanowiły już problemu!

CZY CYKL KREBSA JEST OKRĄGŁY?

Cykl kwasu cytrynowego, nazwany na cześć jego odkrywcy – Cyklem Krebsa, jest podstawowym szlakiem metabolicznym w komórkach oddychających tlenowo. Kto nie zwątpił ani razu w wybór swojej kariery podczas uczenia się poszczególnych jego etapów, niech pierwszy rzuci kamieniem.

Na naszych zajęciach dostaniesz pożywną i łatwo przyswajalną porcję wiedzy o funkcjonowaniu mitochondriów oraz spojrzysz holistycznie na reakcje energetyczne komórki.
Przekonasz się na własne oczy, że mitochondria istnieją i cały czas prężnie wykonują kolejne obroty cyklu. Samodzielnie przygotujesz preparaty ze swoich komórek nabłonkowych, a następnie zaobserwujesz reakcje zachodzące w swoich własnych żywych mitochondriach. Główny eksperyment
przygotowaliśmy w oparciu o oryginalną pracę Hansa Krebsa, w którym na własne oczy zobaczysz pracę enzymów cyklu.

Daj się zakręcić w cyklu Krebsa i wybierz nasze zajęcia!

Ala Kiedryńska

Ala studiuje na Wydziale Biologii UW, a do zespołu BioCEN dołączyła w 2023r. W ramach swojej pracy naukowej wyrusza na lodowy kontynent, aby badać DNA tamtejszych bakterii i ich zdolności do czerpania energii do życia z gazów atmosferycznych.

Malina Pełka

Malina, doktorantka w Instytucie Mikrobiologii Wydziału Biologii UW. W BioCEN od 2022r.  Specjalizuje się w biologii bakteryjnych wirusów, bakteriofagów, które planuje wykorzystać w walce z antybiotykoopornymi bakteriami. W wolnym czasie trenuje sztuki walki, żeglarstwo oraz ogląda filmy Tarantino!

Mikołaj Cup

Mikołaj, biolog molekularny i immunolog, student Wydziału Lekarskiego WUM. Kierownik BioCEN od 2022 r., popularyzuje naukę od 2012 r. Odbył staże naukowe w Barcelonie, Rennes, MIT oraz Harvard Medical School. Współautor publikacji w międzynarodowych czasopismach, m.in. Nature.

Maks Nowak

Maks studiuje na Wydziale Biologii UW, gdzie pracuje w Pracowni Mykologii Instytutu Biologii Ewolucyjnej. Do zespołu BioCEN dołączył w 2022 r. Maks jest specjalistą od wszelkich grzybów – kapeluszowych, mikroskopowych czy nawet jeszcze takich nienazwanych! Śmiało możemy powiedzieć, że Maks to największy grzybiarz BioCENu.

Jakub Tomaszewski

W zespole BioCEN od 2022r. Studiuje na Wydziale lekarskim WUM, gdzie pracował w Zakładzie Fizjologii oraz w Zakładzie Biochemii badając mechanizmy komunikacji międzykomórkowej. Kuba robi również zdjęcia bardzo małym rzeczom fotografując komórki przy mikroskopie konfokalnym.