Uczeń chodzący z głową w chmurach nie zawsze jest rozkojarzony. Być może po prostu szuka życia poza Ziemią! Dziedzina nauki zajmująca się tym właśnie zagadnieniem to astrobiologia.
Przekrocz jej próg na warsztatach SOKARIS, podczas których poznasz zasady i cele poszukiwania życia w kosmosie, zaprojektujesz własną misję kosmiczną, przeanalizujesz laboratoryjnie syntetyczne próbki regolitu z odległych planet i zaprezentujesz swoje odkrycia na wewnętrznej konferencji prasowej.
Zajęcia powstały we współpracy z Polskim Towarzystwem Astobiologicznym, zrzeszającym polskich badaczy życia pozaziemskiego z całego świata.
Skąd komórka wie, że jest w nerce? Po co w żołądku są neurony? Jak powstaje limfa? Wiele takich pytań powstaje w umysłach młodych przyrodników podczas nauki w szkole. Warsztaty histologiczne są doskonałą okazją do usystematyzowania podziału tkanek na typy i naocznej obserwacji ich struktury pod mikroskopem.
Samodzielnie wykonasz barwienie preparatów krwi, po czym obejrzysz różne typy białych krwinek przy użyciu mikroskopu. Gwoździem programu jest samodzielna preparacja i obserwacja tkanek powstających w żywym zarodku kurzym.
Zajęcia te są doskonałą okazją do zachłyśnięcia się atmosferą studiów medycznych. Dodatkowo pozwalają na dotknięcie zjawiska życia w najbardziej klasyczny sposób – tak, jak robili to przed wiekami ojcowie założyciele nauk przyrodniczych.
Skąd komórka wie, że jest w nerce? Po co w żołądku są neurony? Jak powstaje limfa? Wiele takich pytań powstaje w umysłach młodych przyrodników podczas nauki w szkole. Warsztaty histologiczne są doskonałą okazją do usystematyzowania podziału tkanek na typy i naocznej obserwacji ich struktury pod mikroskopem.
Poznasz kluczowe procesy zachodzące w komórce eukariotycznej – od roli jądra komórkowego, które kontroluje całokształt jej funkcjonowania, po znaczenie mitochondriów jako „centrów energetycznych” komórki i organizmu. Odkryjesz jak poszczególne elementy komórki współdziałają ze sobą, aby zapewnić homeostazę i ochronę przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego.
Przeprowadzisz niezwykle ciekawe doświadczenia praktyczne, obejmujące poznanie funkcjonowania trzech struktur komórkowych: jądra, mitochondrium oraz błony. Eksperymenty mikroskopowe pozwolą Ci na obserwację różnych etapów podziału komórkowego, a nawet wizualizację chromosomów we własnoręcznie przygotowanych preparatach! Przeprowadzisz także eksperyment badający procesy utleniania komórkowego przy użyciu organizmów modelowych, takich jak pantofelek Paramecium caudatum i drożdże Saccharomyces cerevisiae. Kolejne doświadczenie pozwoli Ci zrozumieć, jak prawidłowa fizjologia błony komórkowej wpływa na żywotność komórek.
Wykradnij sekret przyrodzie i zobacz jak złożoną, a jednocześnie spójną, strukturą jest podstawowa jednostka życia – komórka.
Ala studiuje na Wydziale Biologii UW, a do zespołu BioCEN dołączyła w 2023r. W ramach swojej pracy naukowej wyrusza na lodowy kontynent, aby badać DNA tamtejszych bakterii i ich zdolności do czerpania energii do życia z gazów atmosferycznych.
Malina, doktorantka w Instytucie Mikrobiologii Wydziału Biologii UW. W BioCEN od 2022r. Specjalizuje się w biologii bakteryjnych wirusów, bakteriofagów, które planuje wykorzystać w walce z antybiotykoopornymi bakteriami. W wolnym czasie trenuje sztuki walki, żeglarstwo oraz ogląda filmy Tarantino!
Mikołaj, biolog molekularny i immunolog, student Wydziału Lekarskiego WUM. Kierownik BioCEN od 2022 r., popularyzuje naukę od 2012 r. Odbył staże naukowe w Barcelonie, Rennes, MIT oraz Harvard Medical School. Współautor publikacji w międzynarodowych czasopismach, m.in. Nature.
Maks studiuje na Wydziale Biologii UW, gdzie pracuje w Pracowni Mykologii Instytutu Biologii Ewolucyjnej. Do zespołu BioCEN dołączył w 2022 r. Maks jest specjalistą od wszelkich grzybów – kapeluszowych, mikroskopowych czy nawet jeszcze takich nienazwanych! Śmiało możemy powiedzieć, że Maks to największy grzybiarz BioCENu.
W zespole BioCEN od 2022r. Studiuje na Wydziale lekarskim WUM, gdzie pracował w Zakładzie Fizjologii oraz w Zakładzie Biochemii badając mechanizmy komunikacji międzykomórkowej. Kuba robi również zdjęcia bardzo małym rzeczom fotografując komórki przy mikroskopie konfokalnym.