Konferencja Wzorowa Nauka

WZOROWA NAUKA, czyli jak organizmy modelowe wspierają badania naukowe – konferencja dla nauczycieli i popularyzatorów nauki

9-10 października 2019 r.

Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, ul. Ks. Trojdena 4

BioCentrum Edukacji Naukowej i Miedzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej zapraszają nauczycieli, edukatorów i popularyzatorów nauki na sympozjum poświęcone zastosowaniu organizmów modelowych we współczesnej nauce.

W programie:

  • Wykłady naukowców związanych z Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej, Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN oraz Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy opowiedzą o swoich aktualnych badaniach i ich możliwym zastosowaniu.
  • Warsztaty z komunikacji i edukacji naukowej dla nauczycieli, edukatorów i popularyzatorów nauki prowadzone przez sławy polskiej i światowej popularyzacji:
  • David Price (Science Made Simple, Cardiff, Wielka Brytania) “Getting Your Science Noticed”, warsztaty w języku angielskim
  • Wiktor Niedzicki „Dobrze zaprezentuj naukę”, warsztaty w języku polskim

Na uczestników czekają certyfikaty, dyplomy oraz ciekawe materiały

Zapisz się na konferencję!

Szczegółowy program:

Dzień Pierwszy, 9 października (środa)

  • 10:00 – 10:15 – powitanie
  • 10:15 – 11:00Dr Krzysztof Drabikowski, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN
    Caenorhabditis elegans – wielki mały robak – organizm modelowy w biologii, medycynie i edukacji.
    Dlaczego Caenorhabditis elegans jest tak dobrym organizmem modelowym i w jakim modelowaniu najbardziej się sprawdza? W czasie wykładu opowiem o głównych odkryciach związanych z użyciem tego organizmu, ale i o tym, jak świetnie można go wykorzystać w nauczaniu i popularyzowaniu nauki.
  • 11:00 – 11:45Dr Rafał Czajkowski, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
    Myszy, ludzie i badania nad pamięcią
    Mus musculus jest najczęściej wykorzystywanym modelem zwierzęcym w badaniach z uwagi na swój rozmiar, szybki cykl życiowy, niskie koszty oraz łatwość utrzymania. W Pracowni Pamięci Przestrzennej w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN miedzy innymi na myszach prowadzone są badania nad mechanizmami pamięci przestrzennej i czynników wpływających na jej formowanie.
  • 11:45 – 12:30Dr Joanna Dodzian, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej
    Danio pręgowany – mała rybka, duże wyzwania
    Pochodząca z Indii słodkowodna rybka o nazwie danio pręgowany (z ang. zebrafish) z powodzeniem wykorzystywana jest jako organizm modelowy w badaniach naukowych na całym świecie. Z uwagi na fakt, iż 70% jej genów ma swoje odpowiedniki w genomie ludzkim, naukowcy poznając mechanizmy chorób w tej rybce mogą poznać przyczyny chorób człowieka oraz opracować różnego rodzaju terapie. Dziś bliżej poznamy tę niepozorna rybkę oraz jej wkład w naukę.
  • 12:30 – 13:30 – przerwa na lunch
  • 13:30 -16:30 – warsztaty
    – David Price “Getting Your Science Noticed” (sala 003)
    – Wiktor Niedzicki „Dobrze zaprezentuj naukę” (laboratorium BioCEN, ul. Grójecka 93)

Dzień Drugi, 10 października (czwartek)

  • 9:30 – 12:30warsztaty
    – David Price “Getting Your Science Noticed” (sala003)
    – Wiktor Niedzicki „Dobrze zaprezentuj naukę” (laboratorium BioCEN, ul. Grójecka 93)
  • 12:30 – 13:30 – przerwa na lunch
  • 13:30 – 14:15 Prof. dr hab. Joanna Pijanowska, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego
    Modelka Daphnia i ekologia

    Jak organizmy modelowe mogą przyczynić się do badania środowiska? Czym jest ekologia płci i co ma wspólnego z badaniem zmian w środowisku? Daphnia rozmnaża się partenogenetycznie, a więc osobniki potomne są kopiami genetycznymi swoich matek i lwia część ich zmienności jest wynikiem wpływów środowiska.
  • 14:15 – 15:30Prof. dr hab. Paweł Golik, Wydział Biologii UW, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN
    Drożdże w zdrowiu i chorobie

    Zadaniem biologii XXI wieku jest ich zrozumienie – przejście od opisu poszczególnych cegiełek do opisu całych budowli.  W zrozumieniu genetycznego podłoża mechanizmów wielu metabolicznych chorób człowieka mogą pomóc organizmy modelowe. Na wykładzie dowiemy się, jak można wykorzystywać drożdże do modelowania ludzkich chorób metabolicznych.

Opisy warsztatów:

Getting Your Science Noticed (warsztat w języku angielskim)

Każda lekcja jest na swój sposób spektaklem. David Price traktuje to zdanie poważnie. Pracując od ponad 20 lat z dziećmi i młodzieżą w szkołach wprowadza narzędzia teatru ulicznego i performance do edukacji naukowej. W czasie warsztatów zapozna uczestników z tajnikami swojej pracy, podzieli się niektórymi ze swoich narzędzi, pokaże kilka prostych trików i ciekawych metod interaktywnej pracy z uczniami na lekcjach biologii, chemii czy fizyki.

O prowadzącym:

David Price jest popularyzatorem nauki i edukatorem naukowym stosującym w swojej pracy nowatorskie metody, nawiązujące często do formuły spektakli. Związany z organizacją Science Made Simple przy Uniwersytecie w Cardiff. Jest absolwentem Liverpool University. Przez 10 lat pracował w przemyśle, by następnie tworzyć interaktywne wystawy naukowe. Od 20 lat wymyśla i prowadzi naukowe pokazy, interaktywne zajęcia i warsztaty naukowe zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Prowadzi również warsztaty z edukacji i komunikacji naukowej dla nauczycieli i popularyzatorów nauki na całym świecie. Posiada najwyższy certyfikat LAMBDA Public Speaker. Laureat nagród i wyróżnień w tym BIG STEM Communicators’ Network i The Manchester Science Festival Josh Award for outstanding innovation in science communication.

Dobrze zaprezentuj naukę

Prezentacja to potęga. Jak dobrze pokazać naukę? Jak zadbać o tekst, o emocje i o obraz? Ile czasu trzeba poświęcić na przygotowania? Czy warto zwracać uwagę na drobiazgi? A może zobaczmy, jak zepsuć swoją prezentację? To wszystko przećwiczymy podczas warsztatów prezentacji i komunikacji dla nauczycieli, edukatorów i popularyzatorów nauki.

O prowadzącym:

Wiktor Niedzicki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce popularyzatorów nauki, dziennikarzem naukowym, prezenterem radiowym i telewizyjnym, nauczycielem akademickim. Ukończył Fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, a także śpiew solowy w PSM II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie i studium doktoranckie w Instytucie Chemii Organicznej PAN. Autor ponad 900 popularnonaukowych programów telewizyjnych, autor kilku książek, w tym ostatniej „Sztuka promocji nauki”(z Natalią Osicą). Laureat wielu nagród dziennikarskich. Mówi o sobie: „Moje życie jest pasją. Pasją poznania i pasją pokazywania świata.” Od ponad 30 lat Wiktor Niedzicki prezentuje w swoich programach najciekawsze osiągnięcia, interesujące laboratoria i niezwykłe rozwiązania. Tropi nowe odkrycia i pasjonujące badania. Pokazuje, że nauka jest barwna, atrakcyjna i porywająca. Od lat dzieli się swoją wiedzą i pasją prowadząc warsztaty dla edukatorów i popularyzatorów nauki. Przygotowuje i prezentuje widowiska o nauce dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

O wykładowcach:

Dr Krzysztof Drabikowski, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Biologii UW. Doktorat obronił we Friedrich Miescher Institute for Biomedical Research w Bazylei, Staże podoktorskie odbywał w FMI i The Scripps Research Institute, La Jolla California, USA. Assistant professor na University we Freiburgu, Niemcy. Adjunkt w IBB PAN. Współzałożyciel i prezes M-peptides Sp. z o.o., startupu zajmującego się poszukiwaniem nowych antybiotyków, również przy użyciu robaków C. elegans.

Dr Rafał Czajkowski, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Kierownik Pracowni Pamięci Przestrzennej w IBD  im. M. Nenckiego PAN. Odbył staże naukowe na UCLA (USA) oraz NTNU (Trondheim), gdzie współpracował z późniejszymi noblistami E. i M. B. Moserami. Obecnie prowadzi samodzielny projekt w ramach grantu „Sonata-bis” NCN, w którym zajmuje się głównie mechanizmami pamięci przestrzennej, w szczególności współdziałaniem hipokampa i obszarów korowych w jej formowaniu.

Dr Joanna Dodzian, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Kieruje Pracownią Hodowli Danio Pręgowanego (ZCF- Zebrafish Core Facility) w MIBMiK, w której obecnie utrzymywanych jest około 19,000 ryb Danio pręgowany. ZCF to licencjonowana zwierzętarnia ryb danio, zalicza się do jednej w większych zwierzętarni w Europie, oraz jako jedyna w Polsce należy do europejskiego prestiżowego Stowarzyszenia EuFishBioMed (European Society for Fish Models in Biology and Medicine). Tytuł doktora inżynierii biologicznej i nauk agronomicznych, otrzymała na Katolickim Uniwersytecie w Louvain-la-Neuve, Belgia (model badawczy: drożdże Saccharomyces cerevisiae). Stypendystka Belgijskiego Narodowego Funduszu Badań Naukowych FNRS/FRIA. Staż podoktorski odbywała w laboratorium dr. Leo Kuriana (Centrum Medycyny Molekularnej w Kolonii) i dr. Dario Valenzano (Instytut Biologii Starzenia Maxa Plancka), Kolonia, Niemcy. Była menedżerem laboratorium oraz zwierzętarni ryby Nothobrianchius furzeri przy laboratorium dr. Dario Valenzano (Instytut Biologii Starzenia Maxa Plancka), Kolonia, Niemcy.

Prof. dr hab. Paweł Golik, Wydział Biologii Uniwersytet Warszawski, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN Genetyk i biolog ewolucyjny, wykładowca na Wydziale Biologii UW oraz na Wydziale Artes Liberales UW, dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii. Zajmuje się m.in. badaniem funkcji i ewolucji kodowanych jądrowo białek zaangażowanych w metabolizm RNA w mitochondriach, a także wykorzystaniem drożdży do modelowania ludzkich chorób związanych z zaburzeniami jądrowej kontroli ekspresji genomu mitochondrialnego.

Prof. dr hab. Joanna Pijanowska, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest pracownikiem Zakładu Hydrobiologii, Instytutu Zoologii w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW. Współzałożycielka kierunku Antropozoologia i wykładowczyni na Wydziale Artes Liberales UW. Interesuje ją odpowiedź organizmów wodnych na stres natury abiotycznej i biotycznej, na poziomie molekularnym, fenotypowym (historia życia, behawior) i populacyjnym. Najczęściej wykorzystywanym przez nią modelem badań są wioślarki planktonowe, przede wszystkim Daphnia, które są dobrym modelem do badania środowiska.

 

WARUNKI UCZESTNICTWA:

Zapisu na konferencję można dokonać tylko poprzez formularz zapisów dostępny na naszej stronie: ZAPISZ SIĘ TERAZ!

UWAGA! Obecnie dostępna jest tylko opcja zapisu – Konferencja + wybrany warsztat Davida Price’a

Po rejestracji na konferencję i wyborze warsztatu/ów, dostaniecie Państwo od nas maila z potwierdzeniem rejestracji wraz z rachunkiem. Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest dokonanie bezzwrotnej opłaty rejestracyjnej w wysokości:

  • 20 zł – udział w konferencji
  • 40 zł – udział w konferencji i jednym wybranym warsztacie
  • 50 zł – udział w konferencji i obu warsztatach

Opłatę należy wnieść przelewem na wskazane konto bankowe po uzyskaniu od nas mailowego potwierdzenia rejestracji wraz z rachunkiem.

Bardzo prosimy o niedokonywanie żadnych przelewów na konto Fundacji BioEdukacji przed otrzymaniem potwierdzenia oraz rachunku!

Jeżeli rachunek za uczestnictwo w Konferencji ma być wystawiony na SZKOŁĘ lub INSTYTUCJĘ prosimy o podanie w zgłoszeniu następujących danych:

  1. Imię i nazwisko uczestnika.
  2. Pełną nazwę instytucji, na którą ma być wystawiony rachunek.
  3. Pełny adres instytucji.
  4. NIP instytucji.

Jeżeli rachunek za uczestnictwo ma być wystawiony na osobę prywatną, prosimy o podanie w zgłoszeniu:

  1. Imię i nazwisko uczestnika.
  2. Adres zameldowania uczestnika.

Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisów dokonujemy do wyczerpania miejsc.

Zapisy tylko poprzez formularz dostępny na stronie: www.biocen.edu.pl

 

Wydarzenie współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działania upowszechniające naukę.