Świat jest mały!

“Świat jest mały w Laboratorium BioCEN” to seria spotkań i wykładów on-line z naukowcami i popularyzatorami nauki z różnych zakątków świata, których dzięki formie on-line możemy gościć – praktycznie we własnych domach 🙂 Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele różnych nietypowych specjalizacji biologicznych, nagradzani badacze oraz dawni współpracownicy BioCEN, za którymi pewnie się stęskniliście (my tak!) i chcielibyście dowiedzieć się, jakimi niezwykłymi rzeczami się obecnie zajmują i gdzie.
W najbliższą sobotę 23 stycznia o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z dr. Januszem Pętkowskim, które poprowadzi Jakub Janiec z zespołu BioCEN.

Dr Janusz Jurand Pętkowski jest pracownikiem naukowym na MIT-EAPS w Cambridge, MA, USA i członkiem Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego. Tytuł doktora biofizyki otrzymał w 2012 roku na Uniwersytecie w Wiedniu. Następnie odbywał staże podoktorskie w Zurychu i Bostonie. Jego zainteresowania naukowe są skoncentrowane wokół poszukiwania śladów życia pozaziemskiego i biochemii teoretycznej. Mogliście o nim usłyszeć przy okazji ostatnich doniesień na temat odkrycia fosfin na planecie Wenus. Po opublikowaniu tego odkrycia, na MIT powstała grupa mająca na celu zaprojektowanie misji badawczej, która ma przebadać atmosferę Wenus. Dr Pętkowski pełni rolę zastępcy dyrektora naukowego tego programu.

Jak dotąd Ziemia jest jedyną znaną zamieszkaną planetą. Wydaje się, że prawa fizyki i chemii są uniwersalne i takie same w każdym „zakątku” obserwowalnego Wszechświata. Czy możemy powiedzieć to samo o biologii? Czy potrafimy zidentyfikować uniwersalne prawa biologii? Czy życie ma wybór, jeśli chodzi o własną chemię? Dr Janusz Pętkowski szuka odpowiedzi na te pytania, używając komputerowych symulacji chemoinformatycznych jako pomocy w projektowaniu eksperymentów laboratoryjnych.

Zapraszamy na wykład na Facebook live: https://www.facebook.com/events/442367890368884

Udział jest bezpłatny.

Partnerem projektu Wydział II PAN.